465th Avenue over Trib. To Vermillion Rvr
Fair Condition88 years old45 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 11.5s & 1w Of Lennox |
| Carries | 465th Avenue |
| Crosses | Trib. To Vermillion Rvr |
| Coordinates | 43.17802, -96.90497 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 31.2 ft (9.5 m) |
| Max Span | 14.8 ft (4.5 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 56.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1938 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042010225 |