467th Avenue over Saddle Creek
Poor Condition54 years old25 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 1e & 9.3s Of Lennox |
| Carries | 467th Avenue |
| Crosses | Saddle Creek |
| Coordinates | 43.21026, -96.86551 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 70.5 ft (21.5 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 169.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042030203 |