291st Street over Trib. To Vermillion Rvr
Fair Condition59 years old278 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 4n & 2.3e Of Centerville |
| Carries | 291st Street |
| Crosses | Trib. To Vermillion Rvr |
| Coordinates | 43.17081, -96.91652 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 53.8 ft (16.4 m) |
| Max Span | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 172.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 278 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042004230 |