468th Avenue over Tributary To Blind Creek
Fair Condition96 years old48 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 3w & 1.7n Of Beresford |
| Carries | 468th Avenue |
| Crosses | Tributary To Blind Creek |
| Coordinates | 43.10855, -96.84526 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 14.8 ft (4.5 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 54.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 48 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042040273 |