Oyster Point BLVD over US Highway 101
Good Condition32 years old29,900 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Mateo |
| Location | 04-sm-101-22.82-ssf |
| Carries | Oyster Point BLVD |
| Crosses | US Highway 101 |
| Coordinates | 37.66406, -122.39908 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 202.1 ft (61.6 m) |
| Max Span | 101.0 ft (30.8 m) |
| Deck Width | 119.8 ft (36.5 m) |
| Deck Area | 2248.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,900 (1998) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 35 0316 |