Oyster Point-n101 over Oyster Point Drain Clvrt
Fair Condition31 years old8,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Mateo |
| Location | 04-sm-101-22.89-ssf |
| Carries | Oyster Point-n101 |
| Crosses | Oyster Point Drain Clvrt |
| Coordinates | 37.66416, -122.39778 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 73.5 ft (22.4 m) |
| Max Span | 67.6 ft (20.6 m) |
| Deck Width | 47.6 ft (14.5 m) |
| Deck Area | 324.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,000 (2005) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 35 0321S |