I029 over Haram Ck
Good Condition66 years old14,270 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 5.2 S US 18 W Interch |
| Carries | I029 |
| Crosses | Haram Ck |
| Coordinates | 43.18231, -96.79556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Area | 178.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,270 (2023) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042065222 |