Maintenance Center over Fighting Creek
Fair Condition88 years old1 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 0.2 Miles From Maintenanc |
| Carries | Maintenance Center |
| Crosses | Fighting Creek |
| Coordinates | 35.69006, -83.53761 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 152.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1938 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 5460058P0000000 |