Gatlinburg Bypass over West Prong Lpr
Fair Condition57 years old2,630 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 0.1 Miles South From Nps |
| Carries | Gatlinburg Bypass |
| Crosses | West Prong Lpr |
| Coordinates | 35.72464, -83.51461 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 152.2 ft (46.4 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 515.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,630 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460043P0000000 |