SB Gatlinburg Spur over West Prong Lpr
Fair Condition68 years old4,342 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 0.2 Miles North From Nps |
| Carries | SB Gatlinburg Spur |
| Crosses | West Prong Lpr |
| Coordinates | 35.72647, -83.51711 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 200.5 ft (61.1 m) |
| Max Span | 72.2 ft (22 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 623.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,342 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460089P0000000 |