SB Gatlinburg Spur over Bypass Ramp
Fair Condition57 years old3,060 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 0.3 Miles North From Gatl |
| Carries | SB Gatlinburg Spur |
| Crosses | Bypass Ramp |
| Coordinates | 35.72586, -83.51564 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 144.7 ft (44.1 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 471.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,060 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460044P0000000 |