Spur Crossover Roa over West Prong Lpr
Fair Condition66 years old4,332 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 3.0 Miles North From Nps |
| Carries | Spur Crossover Roa |
| Crosses | West Prong Lpr |
| Coordinates | 35.76244, -83.52344 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 187.7 ft (57.2 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 577.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,332 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460084P0000000 |