Spur Crossover Roa over West Prong Lpr
Poor Condition68 years old4,342 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 2.0 Miles North From Nps |
| Carries | Spur Crossover Roa |
| Crosses | West Prong Lpr |
| Coordinates | 35.74986, -83.52217 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 188.6 ft (57.5 m) |
| Max Span | 63.3 ft (19.3 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 586.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,342 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460086P0000000 |