NB Gatlinburg Spur over Huskey Grove Branch And
Good Condition68 years old4,342 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 1.8 Miles North From Nps |
| Carries | NB Gatlinburg Spur |
| Crosses | Huskey Grove Branch And |
| Coordinates | 35.74722, -83.52017 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 110.6 ft (33.7 m) |
| Max Span | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 347.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,342 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460165P0000000 |