Natchez Trace Park over Buffalo River
Fair Condition66 years old960 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Lewis |
| Location | 2.3 Miles To Tn Route 20 |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | Buffalo River |
| Coordinates | 35.47167, -87.46889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 804.5 ft (245.2 m) |
| Max Span | 80.4 ft (24.5 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 2746.2 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 960 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570005P0000000 |