Natchez Trace Park over Chief Creek & Forest Ser
Fair Condition66 years old960 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Lewis |
| Location | 4.5 Miles To Tn Route 20 |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | Chief Creek & Forest Ser |
| Coordinates | 35.43914, -87.47614 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 391.4 ft (119.3 m) |
| Max Span | 65.3 ft (19.9 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 1348.1 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 960 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570006P0000000 |