Natchez Trace Park over Weatherly Fire Tower Acc
Good Condition48 years old460 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Hickman |
| Location | 7.7 Miles From Tn Route 9 |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | Weatherly Fire Tower Acc |
| Coordinates | 35.65772, -87.35497 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 94.2 ft (28.7 m) |
| Max Span | 47.6 ft (14.5 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 289.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 460 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570265P0000000 |