Natchez Trace Park over Sheboss Ridge Road
Good Condition45 years old460 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Hickman |
| Location | At Tobacco Barn |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | Sheboss Ridge Road |
| Coordinates | 35.66781, -87.31758 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 90.2 ft (27.5 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 280.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 460 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570267P0000000 |