Natchez Trace Park over Sheboss Ridge Road
Fair Condition45 years old460 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Hickman |
| Location | 9.4 Miles From Tn Route 9 |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | Sheboss Ridge Road |
| Coordinates | 35.65992, -87.32453 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 96.5 ft (29.4 m) |
| Max Span | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 299.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 460 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570266P0000000 |