Akin Ridge Road over Natchez Trace Parkway
Fair Condition39 years old215 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Maury |
| Location | 2.75 Miles To Tn Route 50 |
| Carries | Akin Ridge Road |
| Crosses | Natchez Trace Parkway |
| Coordinates | 35.73383, -87.22069 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 207.0 ft (63.1 m) |
| Max Span | 149.9 ft (45.7 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 555.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 215 (2019) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570422P0000000 |