Natchez Trace Park over Leatherwood Road
Fair Condition39 years old460 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Maury |
| Location | 1.05 Miles To Tn Route 50 |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | Leatherwood Road |
| Coordinates | 35.72583, -87.24703 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 158.8 ft (48.4 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 542.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 460 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570419P0000000 |