Natchez Trace Park over Water Valley Road
Fair Condition39 years old310 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Maury |
| Location | 3.4 Miles To Tn Route 50 |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | Water Valley Road |
| Coordinates | 35.74236, -87.20864 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 239.2 ft (72.9 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 823.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 310 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570424P0000000 |