Old Scoggins RD over Range Creek
Fair Condition27 years old30 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 2.55 Mi W Of SH 289 |
| Carries | Old Scoggins RD |
| Crosses | Range Creek |
| Coordinates | 33.58018, -96.74519 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 50.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0167001 |