Prescott RD over Draw
Poor Condition63 years old40 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.60 Mi N Of Watson RD |
| Carries | Prescott RD |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 33.58235, -96.77215 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 33.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2010) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 010920AA0186001 |