Watson RD over Draw
Fair Condition36 years old60 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 1.65 Mi W Of Vral RD |
| Carries | Watson RD |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 33.57381, -96.77832 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 73.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2010) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0189003 |