Strickland RD over E Prong Sister Grove Ck
Good Condition20 years old10 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.80 Mi E Of Anderson RD |
| Carries | Strickland RD |
| Crosses | E Prong Sister Grove Ck |
| Coordinates | 33.46063, -96.50396 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 204.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0211001 |