Sister Grove RD over W Prong Sister Grove Ck
Poor Condition38 years old195 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 1.95 Mi N Of FM 121 |
| Carries | Sister Grove RD |
| Crosses | W Prong Sister Grove Ck |
| Coordinates | 33.45490, -96.54928 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 164.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 195 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0210001 |