Hynds Ranch RD over W Prong Sister Grove Ck
Fair Condition33 years old589 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.10 Mi N Of FM 121 |
| Carries | Hynds Ranch RD |
| Crosses | W Prong Sister Grove Ck |
| Coordinates | 33.43074, -96.53379 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 90.9 ft (27.7 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 238.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 589 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0218001 |