Garret RD over W Fork Pilot Grove Creek
Fair Condition46 years old10 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 1.10 Mi E Of FM 2729 |
| Carries | Garret RD |
| Crosses | W Fork Pilot Grove Creek |
| Coordinates | 33.49368, -96.46685 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 40.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0225002 |