Boren RD over Hog Creek
Good Condition20 years old20 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 1.00 Mi E Of FM 901 |
| Carries | Boren RD |
| Crosses | Hog Creek |
| Coordinates | 33.58352, -96.83815 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 132.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0190001 |