Yellow Bridge RD over Pilot Grove Creek
Fair Condition27 years old40 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.20 Mi W Of Durham RD |
| Carries | Yellow Bridge RD |
| Crosses | Pilot Grove Creek |
| Coordinates | 33.40828, -96.43095 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 102.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0339001 |