Taylor RD over Pilot Grove Creek
Good Condition19 years old30 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.30 Mi W Of Durham RD |
| Carries | Taylor RD |
| Crosses | Pilot Grove Creek |
| Coordinates | 33.42323, -96.43089 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 105.0 ft (32 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 252.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0338002 |