Howell RD over Buck Creek
Good Condition41 years old189 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 1.05 Mi S Of Buck Ck DR |
| Carries | Howell RD |
| Crosses | Buck Creek |
| Coordinates | 33.44445, -96.87021 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 240.2 ft (73.2 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 622.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 189 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0355001 |