Scoggins RD over Bear Creek
Fair Condition44 years old50 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.05 Mi S Of FM 121 |
| Carries | Scoggins RD |
| Crosses | Bear Creek |
| Coordinates | 33.45769, -96.84032 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 49.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2010) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0356001 |