Scoggins RD over Buck Creek
Fair Condition31 years old316 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.70 Mi S Of FM 121 |
| Carries | Scoggins RD |
| Crosses | Buck Creek |
| Coordinates | 33.44812, -96.84013 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 109.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 316 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0356002 |