Road 16 over Berenda Slough
Fair Condition52 years old2,580 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Madera |
| Location | 0.6 Mi N Of AVE 23 |
| Carries | Road 16 |
| Crosses | Berenda Slough |
| Coordinates | 37.09978, -120.25671 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 170.9 ft (52.1 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 583.5 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,580 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 41C0033 |