Chowchilla BLVD over Berenda Slough
Poor Condition95 years old1,446 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Madera |
| Location | 0.2 Mi NW AVE 24 1/2 |
| Carries | Chowchilla BLVD |
| Crosses | Berenda Slough |
| Coordinates | 37.10587, -120.23357 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 479.0 ft (146 m) |
| Max Span | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 1255.6 sq m |
| Main Spans | 18 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,446 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 41C0041 |