Chowchilla BLVD over Ash Slough
Fair Condition38 years old1,900 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Madera |
| Location | 0.2 Mi N Robertson BLVD |
| Carries | Chowchilla BLVD |
| Crosses | Ash Slough |
| Coordinates | 37.12692, -120.25924 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 227.0 ft (69.2 m) |
| Max Span | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 871.9 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,900 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 41C0042 |