C.l. Church Road over Jordan Creek
Fair Condition58 years old368 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.60 Mi W Of US 377 |
| Carries | C.l. Church Road |
| Crosses | Jordan Creek |
| Coordinates | 33.58395, -96.92315 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 69.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 368 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 010920AA0398001 |