Lynch Crossing over Jordan Creek
Fair Condition25 years old217 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.70 Mi W Of US 377 |
| Carries | Lynch Crossing |
| Crosses | Jordan Creek |
| Coordinates | 33.59230, -96.92464 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 110.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 217 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0408001 |