Shadow Valley RD over Jordan Creek
Fair Condition36 years old115 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.35 Mi W Of Clement RD |
| Carries | Shadow Valley RD |
| Crosses | Jordan Creek |
| Coordinates | 33.60295, -96.92412 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 93 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 115 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0406001 |