Yowell RD over Jordan Creek
Fair Condition39 years old434 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.15 Mi W Of Bus 377 |
| Carries | Yowell RD |
| Crosses | Jordan Creek |
| Coordinates | 33.62673, -96.91208 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 83.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 434 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0403001 |