Old Center Church over Draw
Fair Condition36 years old306 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.30 Mi E Of US 377 |
| Carries | Old Center Church |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 33.60841, -96.90092 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 75 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 306 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0395001 |