Roland RD over N Br Big Mineral Crk
Fair Condition43 years old262 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 1.0 Mi N Of Bones Chapel |
| Carries | Roland RD |
| Crosses | N Br Big Mineral Crk |
| Coordinates | 33.69918, -96.93084 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 111.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 262 (2023) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0414002 |