Cooks Corner RD over Scott Creek
Fair Condition22 years old1,923 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.4 Mi W Of Cemetry RD |
| Carries | Cooks Corner RD |
| Crosses | Scott Creek |
| Coordinates | 33.78397, -96.74484 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 129.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,923 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0462003 |