Scotthill RD over Scott Creek Branch
Fair Condition37 years old89 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 2.05 Mi W Of FM 996 |
| Carries | Scotthill RD |
| Crosses | Scott Creek Branch |
| Coordinates | 33.78181, -96.76697 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 168.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 89 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0818001 |