FM 1187 over Trib S Fk Trinity Ri
Good Condition12 years old21,614 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.6 Mi S Of IH 20 |
| Carries | FM 1187 |
| Crosses | Trib S Fk Trinity Ri |
| Coordinates | 32.70644, -97.60296 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Area | 238.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,614 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840000809520 |