IH 20 Nfr over Brazos River Trib
Good Condition56 years old229 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 3.8 Mi W Of FM 113 |
| Carries | IH 20 Nfr |
| Crosses | Brazos River Trib |
| Coordinates | 32.64294, -98.06044 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 50.2 ft (15.3 m) |
| Deck Area | 125.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 229 (2021) |
| Truck Traffic | 33% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031401087 |