IH 20 Sfr over Brazos River Trib
Fair Condition94 years old3,233 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 3.8 Mi W Of FM 113 |
| Carries | IH 20 Sfr |
| Crosses | Brazos River Trib |
| Coordinates | 32.64269, -98.05916 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 102.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1932 (reconstructed 1970) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,233 (2021) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031401153 |