IH 20 EB over Brazos River
Fair Condition56 years old17,289 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.65 Mi W Of FM 113 |
| Carries | IH 20 EB |
| Crosses | Brazos River |
| Coordinates | 32.66488, -98.03307 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1279.9 ft (390.1 m) |
| Max Span | 145.0 ft (44.2 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 4993.3 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,289 (2023) |
| Truck Traffic | 40% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031401082 |